Žaludeční vředy jsou velmi častým zdravotním problémem. Dozvíte se jaký bývají hlavní příznaky a projevy žaludečních vředů. Rozebereme si také jak by měla vypadat léčba a dieta při tomto onemocnění.

Žaludeční vředy (eroze žaludeční sliznice)

Žaludeční vředy jsou určité defekty, které se vytvoří na žaludeční sliznici. Je narušena jeho svalová vrstva. K těmto defektům dochází vlivem pronikání kyselých žaludečních štáv a dochází k natrávení části žaludku a vzniknou žaludeční vředy. Mezi hlavní příčiny žaludečních vředů patří Helicobacter pylori. Tuto bakterii má v těle od děství většina lidí. Žaludeční vředy se však mohou rozvinout i vlivem dlouhodobého stresu, genetiky či může být příčinou užívání některých léků.

Žaludeční vředy příznaky a projevy

Žaludeční vředy mají u většiny lidí především tyto hlavní příznaky a projevy:

  • bolest žaludku – nejčastěji se bolesti žaludku objevují po jídle.
  • pálení žáhy – hodně lidí pociťuje pálení žáhy
  • ztráta tělesné hmotnosti – je to hlavně díky tomu, že lidé po jídle cíti velkou bolest a tak raději jí málo a proto také hubnou.
  • krev ve stolici - tato krev je často natrávená a proto má černou barvu
  • nevolnost – v některých případech se může objevit i zvracení

Žaludeční vředy: léčba a dieta

Pokud je příčinou vašich žaludečních vředů Helicobacter pylori, tak je třeba se zaměřit i na odstranění této bakterie z vašeho těla. V těchto případech se většinou využívají různá antibiotika. Na samotné tlumení potíží se často v dnešní době využívají antacida.

Vaše dieta by měla vypadat tak, že by jste měly jíst pravidelně několikrát denně menší porce jídla. Měly by jste se svého jídelníčku vyřadit všechny chemické potraviny.