Vysoký krevní tlak patří mezi hodně časté kardiovaskulární choroby. Dozvíte se jaké jsou hlavní příznaky a projevy vysokého tlaku. A jak by měla vypadat pak léčba a léčení vysokého krevního tlaku.

Vysoký krevní tlak (Hypertenze)

Jako vysoký krevní tlak je krevní tlak vyšší než 140/90 mm Hg. První číslo označuje systolický tlak a druhé číslo označuje diastolický tlak. Krevní tlak nám pomůže změřit tonometru. Dobré je opakované měření, není dobré vyvozovat nějaké závěry z jednoho měření. Příčiny rozvoje vysokého krevního tlaku jsou různé. Nadváha či obezita patří mezi jednu z příčin. Dalšími faktory, které mají vliv na vysoký krevní tlak jsou: nadměrné solení, stres, velká konzumace alkoholu, kouření, málo tělesného pohybu. Vysoký krevní tlak však může být způsobován i jinou sekundární nemocí (cukrovka, nemoci ledvin, arterioskleróza, deprese).

Příznaky a projevy vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak se projevuje nejčastěji těmito hlavními příznaky a projevy:

  • bolest hlavy – nejčastěji jsou pociťovány bolesti v oblasti čela.
  • zrychlený tep – zvýšený srdeční tep.
  • nadměrné pocení – nadměrně se potíme
  • únava – cítíme se během dne unavení a bez energie
  • otoky – mohou se objevit také někdy otoky kotníků.

Vysoký krevní tlak: léčba a léčení

Je více než dobré se nespoléhat pouze na chemické léky, ale změnit také váš dosavadní životní styl. Měly by jste radikálně snížit příjem soli. Je třeba přestat kouřit a přestat pít alkoholické nápoje. Je třeba mít dostatek tělesného pohybu, každý den alespoň 1 hodina (začínejte však postupně). Měly by jste se také snažit minimalizovat stresy. Pokud máte nadváhu či obezitu, tak je třeba zhubnout postupně na normální váhu. Podívejte se na specializovaný web o hubnutí a dietách. Měly by jste se také zcela vyhnout kofeinu (káva, colové nápoje, energetické nápoje). Do svého denního jídelníčku by jste měly určitě zařadit více zeleniny.