Výron neboli podvrtnutí kotníku patří mezi nejčastější úrazy, které vedou pacienty do ortopedických ambulancí. Je to zranění, ke kterému může dojít velmi snadno, a to dokonce i při obyčejné chůzi. Jak toto zranění vlastně vypadá, co se stane a jak vypadá jeho léčba?

Výron vzniká někdy i za běžných situací

Výron kotníku je zranění, při kterém zjednodušeně řečeno dochází k tomu, že se kloub dostane mimo přirozenou polohu. Může to být jen na několik vteřin, ale dokáže to způsobit velké problémy a dokonce i trvalé následky. Pokud totiž dojde při výronu i k přetržení vazů, lékaři musí provést operaci, čímž se doba léčení může protáhnout i na několik měsíců. Často ale k poranění vazů nedochází. Příčin výronu kotníků může být mnoho. Mezi nejčastější patří špatné došlápnutí při sportu, ale výjimkou není ani výron jako následek běžné chůze a došlápnutí na nerovný povrch. K výronu může také dojít při pádu.

Jak se projevuje a jak se zachovat?

Výron kotníku má své typické příznaky. Vždy je to oteklý kotník a dost silná bolest. Někdy se objevuje také modřina. Kotník má omezenou hybnost. Pokud k výronu dojde, okamžitě navštivte lékaře. Ten by měl určit, jak moc je poranění kotníku závažné, a tak nastavit průběh léčby.

Jak se léčí?

Způsob a doba léčby se odvíjí od toho, jak moc je výron kotníku vážný. Lékař musí brát v potaz také celkový zdravotní stav a věk pacienta. U starších lidí se například výron může hojit hůře a déle. Pro všechny případy je nutná fixace kotníku. Může být použita sádra, v lehčích případech i ortéza. Do bolesti ulevuje chlazení, a pokud je bolest silná, je nutné užívat i léky proti bolesti. Při méně závažných stavech je noha cca 3 týdny fixována a poté je důležitá rehabilitace. Pokud je provedena operace, může se léčba pohybovat i v řádech měsíců.