Rakovina konečníku patří v civilizovaných zemích mezi časté rakoviny. Dozvíte se jaké bývají hlavní příznaky a projevy rakoviny konečníku. Povíme si také úplně základní informace o léčbě.

Rakovina konečníku (karcinom tlustého střeva)

Nejprve si řekneme co je to vlastně konečník. Konečník je poslední část tlustého střeva. Rakovina konečníku vzniká nadměrným růstem buňek na sliznici konečníku. Rakovina konečníku je vlastně zhoubný polyp, který se vytvoří ke konci střeva. Příčinou rakoviny konečníku je zejména špatná strava, nadbytek tuků ve stravě a nedostatek vlákniny. Vláknina totiž nejde zcela strávit a tak čistí naše střevo. Vliv může mít také nadměrné kouření.

Rakovina konečníku příznaky a projevy

Rakovina konečníku se nejčastěji projevuje těmito příznaky a projevy:

  • nadýmání - objevuje se nadýmání, především po jídle
  • průjem - tekutá stolice, někdy se to může střídat se zácpou.
  • krev ve stolici - ve stolici je vidět krev
  • neprospívání - snižuje se nám hmotnost i když to nemáme v plánu

Rakovina konečníku: léčba a léčení

Čím dříve se začna rakovina léčít, tím větší šanci máte na úplné uzdravení. Během vyšetřování se často používá kolonoskopie či irigografie. Ve většině případů se využívá operace, kdy se nádor odstraní operativní. Odstraní se také některé místní uzliny. Často však musí dojít k úplnému odstranění konečníku a pacientovi je pak udělaná kolostomie (vývod). Velmi často se využívá i radiační terapie.

Kolorektální karcinom: video