Pásový opar je onemocnění, které způsobují viry. Dozvíte se jaké jsou hlavní příznaky a projevy Pásového oparu. Popíšeme také správnou léčbu pásového oparu.

Pásový opar (herpes zoster)

Pásový opar je způsobován virem. Tento vir v dětství vyvolává dětské neštovice. Po vyléčení těchto dětských neštovice se tyto viry schovají do buňek a stanou se neaktivními. Pokud však máme v dospělosti oslabenou imunitu (obranyschopnost organismu), tak se může tento vir znovu objevi a způsobuje právě pásový opar. Pasový opar se objevuje v pásech, proto také tento název. Pásový opar se vždy projeví pouze na jedné straně našeho těla. V dnešní době je pásový opar stále častější, je to hlavně díky tomu, že lidé mají stále více oslabenou imunitu. Jako prevence proti pásovému oparu tedy působí aktivní posilování imunitního systému.

Pásový opar příznaky a projevy

Pásový opar má především tyto hlavní příznaky a projevy:

  • unavenost - tělo je unavené s boje i viry
  • svědění – často se objevuje s bolestí
  • pupínky – objevují se až v druhé fázi nemoci. Výsev je v pásech.
  • pocit nemoci – máme celkové příznaky nemoci

Pásový opar léčba

Používají se především léky aciklovir, valaciklovir. Ošetřuje se také postižená kůže. Využívá se tekutý pudr a methylenová modř. Se samotnou léčbou je důležité začít co nejdříve, v žádném případě by jste tedy neměly odkládat návštěvu vašeho lékaře. Samotná léčba většinou trvá okolo 7 dnů. Přírodní medicína doporučuje na pásový opar konzumaci čerstvého česneku.