Noční křeče dolních končetin mohou mít mnoho různých příčin. Někdy se může jednat o banalitu, jindy o příznak vážné nemoci. Jestliže i vás křeče trápí, určitě byste měli číst dále. Seznámíme vás s možnými příčinami a dáme také několik rad, pomocí kterých můžete výskyt křečí úspěšně eliminovat.

Když není třeba se bát

I u výskytu křečí platí, že pokud se neobjevují pravidelně a nejsou moc intenzivní, zpravidla se jedná o banální příčinu. Mezi ty určitě patří přetížení svalů během dne. Pokud jste například sportovali či stáli celý den na nohou, není výskyt křečí ničím neobvyklým. Pokud se křeč během noci objeví, stačí se protáhnout a počkat, až zmizí. Křeč může být vyvolána také nesprávnou polohou nohy. Jak výskyt takových křečí eliminovat? Zkuste si před psaním vmasírovat do svalů uklidňující hřejivý krém. Křeče může vyvolat také nedostatek hořčíku. Opět existuje snadná pomoc – kupte si doplňky stravy (mohou to být třeba šumivé tablety) a dodávejte do těla hořčík v optimálním množství, konzumujte i hořčík v potravinách. Obsahují ho například ořechy a hodně i luštěniny.

Situace, kdy musíte křeče řešit

Pokud se křeče na dolních končetinách objevují opakovaně a bez toho, aniž byste končetiny nějak výrazně zatěžovali, je třeba stav řešit. Může to být totiž příznak celé řady více či méně závažných nemocí. Důležité je také sledovat i další zdravotní komplikace – jako je například nadměrné pocení, bolesti, malátnost aj. To vše může lékaři pomoci správně a rychle určit diagnózu.

Závažnější příčiny křečí

Křeče dolních končetin jsou například projevem ischemické choroby dolních končetin, mohou poukazovat také na problémy se žílami či na zvýšenou funkci štítné žlázy. Mohou být také doprovodnou zdravotní komplikací u cukrovky a jsou i typické pro neurologická onemocnění. Určitě je tedy nepodceňujte!