Nemoc Dna patří mezi zánětlivé revmatické nemoci. Rozebereme si jaké hlavní příznaky a projevy má nemoc Dna. Uvedeme také základní informace o správně léčbě a také o tom jak by měla vypadat dieta při dně.

Nemoc Dna

Nemoc Dna se projevuje tím, že máme vysokou hladinu kyseliny močové v naší krvi. Tělo má problém se této nadbytečné kysliny močové zbavit. Z této nadbytené kysliny se pak tvoří malé krystalky, které se usazují hlavně v kloubech a okolních tkáních. To způsobuje záněty a bolestivost. Onemocnění Dna je mnohem častější u mužů než u žen. Mezi hlavní příčiny patří genetika, vysoké hodnoty triglyceridů, mužské pohlaví, časté pití alkoholických nápojů, nekvalitní a nezdravá výživa, časté užívání chemických léků.

Nemoc Dna a její příznaky a projevy

Onemocnění Dna má většinou především tyto hlavní příznaky a projevy:

  • bolest palce u nohy – často velmi silná bolest. Tato je často úplně první příznaky Dny.
  • bolesti jiných kloubů – objevují se i bolesti dalších kloubů (pata, zápěstí, koleno, kotník, prsty, rameno a další klouby.
  • zarudnutí - postiženého kloubu
  • otok - postiženého kloubu

Onemocnění Dna: léčba a dieta

K léčení Dny se využívá kombinace speciální diety a léků. Užívají se léky na vylučování přebytečné kyseliny močové. Je také třeba upravit svoji stravu takovým způsobem, aby odpovídala zásadům diety při dně. Více o této dietě se můžete dočíst v článku dieta při dně. Je třeba se vyhnout hlavně potravinám s velkým obsahem purinů (vnitřnosti, uzeniny, sardinky, luštěniny, čokoláda, špenát, hrášek, ančovičky, chřest).