Každý z vás se jistě minimálně jedenkrát v životě probudil uprostřed noci propocený až na kůži. Pro mnohé z vás je to ojedinělá situace, a pro jiné naopak každodenní chleba. Ve většině případů se nahodilé noční pocení dá považovat za banalitu, které netřeba věnovat kdovíjakou pozornost, ovšem jsou situace, kdy se může jednat o příznaky jedné z celé řady vážných nemocí – a v takovém případě je pozornost rozhodně na místě. Důležité je přijít tomuto problému na kloub a zjistit, zda se právě u vás jedná pouze o nadměrnou teplotu v ložnici, nebo jde o jinou příčinu, která by mohla být mnohem závažnější.

Co stojí za nočním pocením?

Kdo se potýká s častým nočním pocením, jistě se někdy zamyslel nad otázkou, čím je způsobeno. Víme, že vzbudit se uprostřed noci v promočeném pyžamu a vlhké posteli není nikterak příjemné. Noční pocení může být způsobeno horečkou, která je příznakem i běžných nemocí, TBC, proti které se plošně očkuje, ale noční pocení je pro tuto nemoc jasným příznakem, přechodem u žen, ale rovněž i boleriózou – obyčejným štípnutím hmyzem, který saje krev.

Jak proti nočnímu pocení bojovat?

Chcete-li proti nočnímu pocení zakročit, musíte nejdříve přijít na jeho příčinu. Pokud se potíte díky nadměrnému stresu, zkuste zvolit klidnější životní tempo. Výbornou pomůckou je chvilka meditace před spaním. Dalším pomocníkem může být i vhodně nastavený a především zdravý jídelníček, kdy byste před spaním měli vynechat pálivá jídla a naopak si dopřát dávku ovoce a zeleniny. A pro ty, kteří si rádi pochutnají na čaji, máme šikovný tip na závěr: dejte si před spaním čaj ze šalvěje lékařské.

Klimakterium – přirození období života ženy, žádná nemoc!

Ženy v rozmezí věku od 38 do 55 let prožívají – česky řečeno – přechod, jinými slovy též klimakterium. Menopauzu nelze označit za nemoc či stav – jedná se přirozené období v životě každé ženy, které se projevuje specifickými příznaky a jež naznačuje přechod z jedné životní etapy do druhé. Mezi nejčastější příznaky patří návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, bolesti hlavy či deprese. Je samozřejmé, že každá žena tohle období prožívá jinak, ovšem objeví-li se u ní noční pocení, může to být považováno za symbol menopauzy.