Ledviny jsou pro naše tělo životně důležitý orgán. V dnešním článku se dozvíte jaké nemoci mohou postihnout naše ledviny. Dozvíte se také jaké jsou hlavní příznaky a projevy jednotlivých onemocněnění ledvin.

Ledviny filtrují a čistí krev

Ledviny patří mezi párové orgány. Pokud máme zdravé ledviny, tak ke správné filtraci a čištění krve postačí i jedna ledvina. Proto je možné svoji ledvinu například darovat někomu příbuznému atd. Ledviny v našem těle nejen filtrují a očisťují krev, ale také vylučují odpady, které nepatří do organismu. Přebytečnou vodu vyloučíme jako moč. Podle posledních průzkumů, má každý 10 Čech špatně pracujicí ledviny. Většina postižených však o tom vůbec nemusí vědět. Niže si tedy popíšeme jednotlivé onemocnění ledvin a hlavně příznaky a projevy jednotlivých nemocí ledvin.

Akutní selhání ledvin

Akutní selhání ledvin je nejčastěji při různých nehodách a vážných úrazech. Často dochází k úplnému omezení činnosti našich ledvin. Hlavní příznaky a projevy jsou:

  • otoky
  • vysoký krevní tlak – krevní tlak totiž regulují naše ledviny
  • bledost
  • nevolno – je nám hodně špatně

Je potřeba okamžitý zdravotnický zásah.

Chronické onemocnění ledvin

Naše ledviny ztrácejí postupně a pomalu svoji funkčnost. Příčinou je často vysoký krevní tlak či cukrovka. Postupně to vede až k úplnému selhávání ledvin.

Chronické selhání ledvin

Chronické selhání ledvin znamená, že naše ledviny pracují a mají funkčnost na pouhých 10 procent. Nemocný musí podstupovat dialýzu nebo se přikróčí k transplantaci ledvin. Často je třeba si na transplantaci nějaký ten čas počkat.

Ledviny a jejich další nemoci

Ledviny mohou postihnout také:

  • ledvinová kolika
  • rakovina ledvin

Dárcovství a transplantace ledvin video

Podívejte se na video o dárcovství a transplantace ledvin. Hovoří prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM v Praze.