Vyhřezlá ploténka je závažný zdravotní problém, který potřebuje speciální léčbu. Často se uvádí, že jedinou možností, jak vyhřezlou ploténku léčit, je operace. Není to ale pravda. Pokud je tento problém diagnostikován včas, je možné ho řešit i pomocí speciálních cviků. Jaké to jsou, se dozvíte právě v tomto článku.

Co je vyhřezlá ploténka?

Z lékařského hlediska je vyhřezlá ploténka degenerativním onemocněním. Může být také následkem úrazu. Nejrizikovější skupinou jsou lidé v produktivním věku a senioři. Při stárnutí totiž dochází k ochabování svalů okolo páteře i k ochabování páteře samotné. Dochází k tomu, že se jádra plotének dostávají mimo svou původní polohu a pronikají až do meziobratlového prostoru, kde mohou tlačit na nervy a tak způsobovat bolest.

Je třeba hned zasáhnout

Vyhřeznutí ploténky je velice bolestivé a intenzita bolesti se může stupňovat. Nejdříve se objevuje bodavá nebo i tlumená bolest. Často se lidé mýlí a pletou si tuto bolest s nemocí ledvin. Rozdíl je v tom, že při vyhřeznutí ploténky se bolest nejčastěji dostavuje ve chvílích, kdy člověk něco zvedá či ohýbá záda. Bolest se může přeměnit i v trvalou. Často dochází i ke spojení vyhřezlá plotýnka a bolest nohou. Dochází především k mravenčení nohou i rukou.

Co zabírá

Pokud je bolest intenzivní, užívejte léky proti bolesti. Velmi účinná je rehabilitace, při které se provádějí speciální cviky na posílení zad. Výborným pomocníkem je cvičení jógy – zejména trénování polohy kobra. Zabírá také cvičení na velkém míči, při kterém se trénují zádové svaly pomocí balancování. Doporučována je také Dornova metoda. Jedná se o jemnou masáž, která působením na reflexní body vrací obratle a klouby do jejich původní přirozené polohy. Pomáhá také pravidelná chůze. Vynikající je také plavání. Při všech druzích cvičení ale není dobré „jít přes bolest“. Pokud je vám cvičení nepříjemné, zvolte jinou metodu.