Dna je často přezdívaná jako „nemoc králů“. Ti ji měli z nadměrné konzumace masa. A co přesně dna je, jak se projevuje a co se s ní dá dělat?

Co je dna

Dna je jedním z typů zánětu kloubu. Patří mezi metabolické nemoci. Organismus nemocného pacienta nedokáže dostatečně odbourávat puriny a v důsledku toho vzniká nadměrné množství kyseliny močové v krvi.

Dna postihuje častěji muže a objevuje se ve větší míře u lidí nad 40 let. V posledních letech se objevuje ve větším množství, což je dáno životním stylem. Rizikovými faktory dny je také dědičnost, léky a případně další onemocnění

Příznaky dny

Dna a její příznaky jsou střídány obdobími klidu, kdy se dna projevuje sice zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, ale sám pacient na sobě příznaky nepozoruje. Období klidu střídají akutní záchvaty, pro které je charakteristická velká citlivost a bolestivost kloubů. Nejdříve dna zasahuje palec u nohy.

Po akutním záchvatu dny přichází opět klidné období. Trvá různě dlouhou dobu. Čím je nemoc pokročilejší, tím jsou rozestupy mezi záchvaty menší a příznaky dny již nenastupují tak prudce. Onemocnění může přejít do chronické fáze.

Diagnóza a léčba dny

Dna je diagnostikována z rozboru moče a krve, z něhož je zjištěná koncentrace kyseliny močové.

Při léčbě je důležité dodržovat dietu a celkově změnit životní styl. Některým potravinám je nutné se vyhnout úplně. Jde o potraviny s vysokým množstvím purinů. Pacient by se měl zaměřit na úpravu své váhy, dodržování pitného režimu a také by měl mít pravidelný pohyb.

Kromě toho se pacientům předepisují léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi. V akutní fázi pacienti také užívají léky proti zánětu, případně léky tišící bolest.