Když se řekne dna i vám se možná jako první vybaví přirovnání, že se jedná o nemoc bohatých. Máte samozřejmě pravdu, dříve dnou trpěli lidé, kteří si mohli dovolit lepší jídlo jako je například maso. A platí to dones, jen s tím rozdílem, že dnes může dna postihnout vlastně kohokoliv z nás, protože maso a jiné nezdravé potraviny konzumujeme téměř denně. V následujícím článku se dozvíte, jak dna vzniká a jak se projevuje.

Jak dna vzniká

Dna patří mezi záněty kloubů a statistická čísla ukazují, že v současné době trpí touto nemocí v České republice zhruba 15 %. Jedná se o poměrně nepříjemné onemocnění metabolického charakteru. Postihuje zejména starší osoby nad čtyřicet let věku. Zajímavé na této nemoc je, že častěji postihuje muže než ženy. Příčinou vzniku dny je kyselina močová, tedy přesněji její nadměrná koncentrace v lidském organismu – zejména v kloubech. Příčina vzniku této nemoci je ta, že lidský organismus není schopen kyselinu močovou odbourávat. Ta se potom hromadí v krvi a ve formě krystalků se usazuje v kloubech. Mezi příčiny vzniku dny patří především nadměrná konzumace masa, dále také konzumace alkoholu, nedostatečný pitný režim a velmi významně se podepisuje také obezita a nedostatek pohybu. Důležité je vědět, že na vině může být také genetika.

Projevy dny

Dna se projevuje především na kloubech. Způsobuje jejich velkou bolestivost a citlivost. Prvním kloubem, na kterém se nemoc projeví, je kloub palce u nohy. Příznak je ten, že palec rychle napuchne, je velmi citlivý na dotyk a je červený. Dostaví se také vysoká teplota a s ní spojená zimnice. Dna postupem času napadne i další klouby. I ty budou bolestivé a dna způsobí i omezení jejich hybnosti a může být příčinou jejich deformace.

Jak se dna léčí?

Při léčbě dny se užívají léky na snížení hladiny kyseliny močové. Důležitý je také speciální jídelníček při dně, který musí být bohatý na vitamíny a minerály. Omezena je především konzumace tučného masa. Základem úspěšné léčby je pravidelný pohyb a udržování si optimální váhy.