Hučení v uchu je nepříjemnou zdravotní komplikací, která dokáže znepříjemnit běžný život. Trápí vás hučení v jednom nebo v obou uších? Už nevíte co s tím? Tento článek vás musí zajímat! Podíváme se na příčiny hučení a poradíme, jak s ním bojovat!

Jak vidí hučení v jednom uchu lékaři?

Hučení v uších se odborně nazývá Tinnitus. Je definován jako stav, kdy člověk slyší hučení v uchu, ovšem pro hučení neexistuje vnější příčina. Z lékařského hlediska je velmi důležité příčinu hučení v uších odhalit, právě to ale nemusí být snadné. Příčin hučení totiž existuje celá řada.

Jaké jsou možné příčiny hučení v jednom uchu?

Mezi poměrně běžné příčiny patří zvýšený krevní tlak. Pokud vám v uších hučí pravidelně a nepociťujete jiné příznaky, je to právě vyšší tlak, na který je třeba se zaměřit. V tomto případě se často objevuje i nepříjemné pískání v uších. Může jít ale i o mnohem závažnější příčinu. Hučení se objevuje z toho důvodu, že došlo k poškození mikroskopických vláskových buněk ve vnitřním uchu například vlivem těžkého infekčního onemocnění. Hučení a současně bolest v uchu patří mezi typické příznaky pásového oparu, který se často objevuje právě v blízkosti uší. Hučení může být způsobeno také poruchami žláz s vnitřní sekrecí. Patří k projevům cukrovky a hučení je také typické pro nesprávně fungující tukový metabolismus. Další příčinou hučení v jednom uchu může být Menierova choroba. Při ní dojde k poruše rovnováhy tekutin ve vnitřním uchu.

Jak si pomoci?

Pokud vás hučení v uchu trápí dlouhodobě, nic neodkládejte a navštivte vašeho praktického lékaře. Ten by vás měl poslat na odborné vyšetření k ušnímu lékaři. Jestliže se už léčíte a hučení vás obtěžuje, vyvarujte se pobytu v tichu. Právě ticho způsobí, že se na hučení budete ještě více soustředit. Je například vhodné poslouchat relaxační hudbu.