Hemeroidy jsou nepříjemné onemocnění, které se často označuje pojmem “zlatá žíla”. V článku se dozvíte jaké příznaky a projevy mají hemeroidy. Dozvíte se také základní informace o léčbě.

Hemeroidy (Hemoroidy)

Hemeroidy patří mezi hodně časté onemocnění. Lidé se však často stydí jít s hemeroidy k lékaři. Pojem hemeroidy je výraz pro žilní pleteň konečníku. Tuto pleteň má každý, ale pro samotné onemocnění se ujal název hemeroidy a proto ho také v tomto článku používáme. Hemeroidy se často objevují u lidí, kteří trpí dlouhodobě zácpou. Je dobré držet se zásad zdravé výživy, pít dostatek tekutin, mít hodně pohybu a měly by jste příjmat dostatek vlákniny, aby došlo k vyprázdění každý den. Hemeroidy se velmi často objevují během těhotenství, příčinou je větší tlak v žilách konečníku.

Hemeroidy: příznaky a projevy

Hemeroidy se mohou u vás projevovat především těmito příznaky, znaky a projevy:

  • pálení v anální oblasti – pálí nás v oblasti análu. Často se objevuje i píchání.
  • bolestivé vyprazďnování – při vyprazdňování pociťujeme bolesti
  • krev ve stolici – v naší krvi se objeví krev
  • zduření -

Vnitřní a vnější hemeroidy

Vnější hemeroidy
Většinou bývají zcela bez příznaků a projevů.

Vnitřní hemeroidy
Většinou lidí trápí právě vnitřní hemeroidy.

Hemeroidy a jejich léčba

Doporučuje se zvýšit příjem vlákniny v potravě. Jezte více zeleniny a celozrnných obilovin (ovesné vločky, pohanka, jáhly atd.). Měly by jste také každý den příjmat dostatek tekutin (nejlépe čisté vody). Měly by jste mít také dostatek tělesného pohybu. K léčení se také využívají různé čípky a mastičky. V případě větších problémů se hemeroidy je možné podstoupit operaci. V poslední době se docela hojně využívá Longova metoda.