Deprese se projevuje především dlouhodobým poklesem naší nálady. Řekneme si jaké jsou hlavní příznaky a projevy deprese. V článku najdete také základní informace o léčbě.

Deprese: dlouhodobý patologický smutek

Hodně lidí používá výraz “mám depresi” i když jsou smutní třeba pouze jeden den. Deprese se řadí mezi poruchy nálady, kdy postižený pociťuje dlouhodobý smutek. Deprese je velmi nepříjemná v tom, že nám úplně narušuje běžný život a nemůžeme pak vykonávat běžné činnosti, na které jsme byly zvyklý. V některých případech může být deprese vyvolána nějakou stresovou událostí (úmrtí blízkého člověka, automobilová nehoda atd.). Často však vznik deprese nemá žádnou objektivní příčinu. Nemocný, který trpí depresí si často nedokáže uvědomit, že depresí trpí a proto nevyhledá lékaře. Často je důležité aby nemocného k lékaři nasměrovaly včas rodina či kamarádi. Neléčená deprese může skonči i sebevraždou. Pokud člověk o sebevraždě mluví, tak by jste to neměly určitě brát na lehkou váhu a je třeba vyhledat ihned odbornou pomoc. Zítra by už mohlo být pozdě.

Příznaky a projevy deprese

Deprese má především tyto příznaky a projevy, které ukazují na to, že by se mohlo jednat o depresi:

  • smutná nálada – dlouhodobě smutná nálada. Nemáme vůbec radost ze života
  • malá chuť k jídlu – máme sníženou chuť k jídlu. Někdy se však může naopak objevit nadměrná chuť k jídlu a lidé poté hodně přibírají na tělesné váze.
  • myšlenky na sebevraždu – depresivní lidé často myslí na ukončení svého života.
  • nemožnost se soustředit – mají pocit, že se nemohou na nic soustředit. Proto u žádné činnosti nevydrží delší dobu a poté dělají pouze pasivní činnosti (internet, sledování televize či filmů).
  • málo energii – lidé s depresí pociťlují, že mají hodně málo energie. Cítí se hodně unavení a nemají proto chuť nic dělat.
  • nevěří si – přestavají si věřit, snižuje se jim rapidně sebevědomí
  • poruchy spánku – často se objevuje nespavost
  • nechuť k sexu - přestává mít rád milování

Jednotlivé příznaky jsou nejsilnější v ranních hodinách, k večeru je to naopak nejlepší.

Jak léčit depresi ?

Prvním krokem musí být dojít k lékaři. S tím však často bývá právě problém. K samotné léčbě se poté využívají především antidepresiva. V dnešní době existuje hodně druhů různých antidepresiv. Při léčení deprese se může využít také elektrokonvulzivní terapie či fototerapie.

Dolů pod článek do komentářů můžete napsat vaše zkušenosti s depresí. Můžete se s ostatními podělit a mohla by vzniknout zajímavá diskuze o depresi.