Přestavíme si oba typy cukrovky. Řekneme si také jaké jsou hlavní příznaky a projevy cukrovky. Dozvíte se jaké hodnoty glykemie jsou ještě v normě a také jak by měla správně probíhat léčba cukrovky.

Cukrovka (diabetes mellitus)

Cukrovka se řadí mezi poruchy metabolismu, kdy máme nadměrný obsah cukrů v krvi. Rozeznáváme dva základní typy cukrovky.

Cukrovka 1. typu se objevuje nejčatěji u dětí. U tohoto typu imunitní systém špatně reaguje a zničí buňky slinivky břišní, které se podílely na výrobě inzulínu. Proto pak produkuje málo inzulínu nebo neprodukuje žádný inzulín.

Cukrovka 2. typu se objevuje u dospělých, zejména u starých lidí. Proto se také často tento typ cukrovky označuje jako stařecká cukrovka. Ale cukrovka 2. typu se objevuje u stále mladších lidí. Hlavní u lidí, kteří trpí obezitou. U tohoto typu se inzulín normálně tvoří, ale receptory v tělo ho špatně využívají. Proto pak dochází ke zvyšování hladiny cukru v krvi.

Cukrovka projevy a příznaky

Cukrovka se ve většině případů projevuje hlavně těmito příznaky a projevy:

  • nadměrná žízeň - vypijete denně nadměrné množství tekutin
  • nadměrné počení – neustále musíte chodit na záchod na malou.
  • únava – cítíme únavu a vyčerpání
  • ztráta hmotnosti – hubneme i když to není našim cílem
  • zápach s úst – z úst vychází zápach acetonu

Hodnoty glykemie

Uvedeme si jednotlivé hodnoty glykemie:

  • 4 až 5 mmol/ litr krve – ideální stav hladiny cukru v krvi
  • do 5,6 mmol/litr krve – normální stav hladiny cukru v krvi
  • 5,6 mmol/litr krve až 7 mmol/l krve – mírně zvýšený stav hladiny cukru v krvi
  • více než 7 mmol/litr krve – značí onemocnění cukrovkou.

Ke změření hodnoty glykemie se využívá krevní test. Test je možné zakoupit i v lékarných nebo v eshopu.

Cukrovka léčba a jídelníček při cukrovce

U 1. typu cukrovky je často jedinou možností dodávka inzulínu. Inzulín se může dodávat injekcemi, inzulínovou pumpou či inzulínovým perem.

Oboum druhům cukrovky je prospěšný pravidelný pohyb a dieta. Při onemocnění cukrovkou se musí dodržovat dieta při cukrovce. Dobré je jíst vícekrát denně menší množství potravy.

U cukrovky 2. typu se podávají antidiabetika, ty zvyšují citlivost k inzulínu. Je nutné dodržovat dietu a také mít pohyb. Pokud máte nadváhu, tak je nutné se postupně snažit nadváhu odstranit a získat normální tělesnou hmotnost. Vždy pamatujete na to, že spoléhat se pouze na chemické léky by bylo rozhodně chybou.

Diabetes Mellitus videa

Lékárna a léky na téma cukrovka: 1 díl

2 díl