Crohnova nemoc patří mezi chronická onemocnění. Dozvíte se jaké bývají hlavní příznaky a projevy Crohnovy nemoci. Povíme si také něco o správné léčbě této nemoci.

Crohnova nemoc (Crohnova choroba)

Crohnova nemoc byla popsána v roce 1932. Podílely se na tom lékaři: Crohn, Ginsburg a Oppenheime. Podle prvně jmenovaného dostala tato nemoc svůj název. Crohnova nemoc patří mezi zánětlivá onemocnění, která postihuje části trávicí soustavy. Zejména tenké a tlusté střevo. Jedná se o méně časté onemocnění, v Česku je na 100 000 obyvatel za rok vyskýt zhruba 4–9 nových lidí, postižených Crohnem. Příčiny vzniku této nemoci nebyly prozatím zcela objasněny. Uvažuje se však o špatné reakci imunitního systému, infekce, alergie.

Crohnova nemoc: příznaky a projevy

Crohnova nemoc má většinou především tyto hlavní příznaky a projevy:

  • bolesti břicha – často velmi silné bolesti břicha
  • průjem - jedná se o dlouhodobý průjem
  • ztráta váhy – dochází k výraznému snižování tělesné hmotnosti
  • teplota – většinou se jedná o teplotu do 38 °C
  • únava – cítíme se více unavení než dříve, je to hlavně kvůlil špatnému vstřebávání živin do našeho organismu.

Crohnova nemoc: léčba

V současné době neumí západní medicína Crohnovu nemoc zcela vyléčit. Onemocnění se udržuje tak, aby bylo co nejvíce v remisi. Při léčení se využívají různé léky proti zánětům na potlačení střevních zánětů. Používají se aminosalicyláty, kortikosteroidy (mají vedlejší účinky). Vkládá se velká naděje do biologické léčby. Doporučuje se zcela ze stravy vyloučit jednoduché cukry a veškerou bílou mouku. A taté veškeré výrobky a potraviny z těchto surovin.

Život s Crohnovou chorobou video