Barva stolice může být příznakem hned několika méně i více závažných chorob. Je tedy třeba se tomuto tématu věnovat, i když vám to může připadat i trochu nechutné. Pamatujte si, že barva stolice vám může ukazovat, že ve vašem těle není něco v pořádku a tak vám třeba i zachránit život!

Každá odchylka od normálu není dobrá

Normální je, pokud má stolice hnědou barvu a středně tuhou konzistenci. Každá odchylka poukazuje na to, že není něco v pořádku a je tedy třeba začít jednat. Světlá stolice může být následkem nesprávné stravy. Často se například objevuje v případě, kdy člověk konzumuje velké množství tučných potravin a také mléčných výrobků. V tomto případě se jedná o banalitu a vyřeší ji změna stravovacích návyků.

Světlá stolice jako projev vážných nemocí

Světlá stolice může být projevem mnohem závažnějších nemocí. Je například typická pro cirhózu jater. V tomto případě je stolice opravdu hodně světlá a řídká je to z toho důvodu, že nemocná játra nejsou schopna tvořit dostatek žluči. Světlá stolice je také typickým příznakem pro žlučové kameny a objevuje se také při zánětu močových cest. Dostavuje se také v případě, když se jedná o žloutenku typu b. Pozor – může být dokonce i projevem nádorových onemocnění střev.

Kdy musíte jít k lékaři?

Pokud se u vás světlá stolice objevila, nepanikařte. V první řadě se snažte přijít na to, co jste předchozí den jedli, příčina totiž může být jen v jídle. Na pozoru je třeba být v případě, kdy se světlá stolice objevuje opakovaně a po delší dobu. Signálem, že se nejedná o banalitu je i to, pokud se objevuje i bolest či tlak v břiše. V těchto případech je nezbytně nutné, abyste lékaře navštívili. Je třeba mu detailně popsat vaše příznaky. I v tomto případě platí, že čím dříve začnete problém řešit, tím snadněji se můžete vyléčit.