Bolení za krkem – kdo by čas od času nezažil. Pokud vás bolení za krkem trápí, právě v tomto článku najdete několik praktických rad, jak si můžete rychle a efektivně od bolesti ulevit. Podíváme se také na ty nejčastější příčiny, které mohou bolest krku vyvolávat.

Na vině je většinou člověk sám

Nic – ani bolest za krkem – se neděje bez příčiny. Často si za ni můžeme vlastně sami, protože naše tělo možná i nevědomky vystavujeme rizikovým faktorům. Příčinou bolesti za krkem je krční páteř a její nepřirozená poloha. Nejčastěji nás bolí za krkem z důvodu špatného držení těla a to jak při chůzi, při stání tak i při sezení. Přirozené je, mít záda rovná a současně ramena položená mírně dozadu. Jakákoliv jiná poloha je špatná. Jen se zkuste zaměřit na to, jak sedíte při jídle nebo u počítače. Určitě záda rovná nejsou, že? Poměrně častou příčinou je i to, že je krční páteř vystavena chladu. Průvan nebo i klimatizace může způsobit prochladnutí krčního svalstva a tak dochází k bolesti. Někdy je na vině i nadměrné zatížení – například při sportu či po zvednutí těžšího předmětu.

Jak si rychle pomoci

Pokud se bolest objeví, je důležitý klid a teplo. Krk omotejte teplým ručníkem nebo šálou, pohodlně se posaďte a snažte se nic nedělat. Počkejte, až bolest ustoupí. Dobře a rychle vám mohou pomoci speciální chladivé nebo naopak hřejivé gely. Krkem ale v žádném případě nehýbejte, tím byste mohli situaci jen zhoršit. Jestliže bolest neustává, vezměte si prášek na tlumení bolesti či na uvolnění svalů. Lepší bude, pokud se poradíte s lékařem.

Cviky jako nejlepší prevence

Aby krk nebolel, naučte se speciální cviky na krční páteř. Jsou super jednoduché. Stačí kývat hlavou nahoru a dolů a také doprava a doleva. Pomáhají také pomalé krouživé pohyby. Pokud můžete, požádejte někoho, aby vám provedl jemnou masáž v okolí krčních obratlů.