Astma patří mezi onemocnění dýchacích cest. Dozvíte se jaké bývají hlavní příznaky a projevu astmatu. Povíme si také více informací o samotné léčbě.

Astma (astma bronchiale)

Při astma dochází k zůžování dýchacích cest. Na sliznicích dýchacích cest dochází k zánětům. Postihuje zejména průdušky. Výskyt astmatu v posledních letech dramaticky roste. Dnes trpí astma každé 10 dítě. V dospělé pupulaci je astmatem postiženo zhruba 5 procent populace v České republice. Rozlišujeme alergické a nealergické asmta. Alergické astma se objevuje především v dospělosti. Většinou se jedná o alergie na: prach, roztoče, zvířecí srst, pyly, plísně, potravinové alergie. Mezi hlavní příčiny astmatu patří genetika, okolní životní prostředí. Větší vyskyt asmatu je také u lidí, kteří byly nekojení nebo kojení pouze krátkou dobu (má být kojeno minimálně 6 měsíců).

Astma příznaky a projevy

Astma se projevuje u postižených především těmito příznaky a projevy:

  • dušnost – výdechová dušnost se projevuje při výdechu
  • kašel -
  • svědění hrudníku -
  • pískavé zvuky – vydávání pískavých zvuků při výdechu
  • lapání po dechu – někdy doslova lapáme po dechu

Astma a jeho léčba

Astma nejde v součané době úplně vyléčit, ale můžete potlačit jednotlivé příznaky na minimum. Jako léky se nejčatěji využívají různá antihistamika. Pokud se jedná o alergické astma, tak je třeba řešit i samotnou alergii a vyhýbat se alergenům. Na astma pomáhá také posilování imunity. Může sem patřit jak otužování. Tak konzumace potravin jako jsou: jogurty (pouze kvalitní například Hollandia), podmáslí, kysané zelí, acidofilní mléko.